УАСГ, бизнесът и държавата се обединяват в подкрепа на хидроспециалностите

На 9 май 2025 г. в заседателната зала на ХТФ при УАСГ се състоя среща между ръководството на УАСГ, представители на МОН, държавни институции, браншови организации и частни фирми – ползватели на инженерни кадри, обучавани в специалностите на ХТФ.

Официални гости на събитието бяха акад. Николай Витанов – зам.-министър на образованието и науката и г-н Иван Капитанов – зам.-министър на земеделието и храните.

В срещата взеха участие представители на МОН, МЗХ, МОСВ, ДАМТН, НЕК, „Напоителни системи“ ЕАД, „Български ВиК холдинг“ ЕАД, КСБ, КИИП, Басейновите дирекции, ДП „Управление и стопанисване на язовири“, Предприятие „ЯЗОВИРИ И КАСКАДИ“, „Елаците – мед“ АД, „Главболгарстрой“ АД, „Енергоексперт“ АД, „Пи Ви Джи“ ООД.

Срещата бе открита от декана на ХТФ, доц. Петър Филков, който разясни целта на срещата – в дискусия между присъстващите представители на институции – министерства и ведомства, да се очертаят мерки, които да доведат до повишаване на интереса сред кандидат-студентите да се записват в специалностите Хидростроителство и ВиК на ХТФ.

Ректорът на УАСГ, доц. Гичка Кутова, обяви на присъстващите, че МОН завишава бройката за прием на студенти в специалност Хидростроителство за учебната 2025/2026 г на 100, поради критичния недостиг на хидроинженери в страната, но съществува реална опасност този прием да не се запълни. Причините за това са демографската криза в страната, както и слабият интерес сред кандидат-студентите да изучават инженерни специалности. Доц. Кутова сподели, че една полезна мярка в посока повишаване интереса към специалността би била отпускане на стипендии за успех, които да не са обвързани със задължение за работа в конкретна институция след дипломиране на инженерните кадри.

Зам.-министърът на образованието и науката, акад. Николай Витанов, сподели, че в МОН обмислят обявяването на целеви стипендии за изучаващите защитената специалност „Хидростроителство“, като 50% от необходимите финансови ресурси да бъдат обезпечени от МОН, а останалите 50% – от бизнеса и заинтересованите институции. Акад. Витанов сподели, също, че в МОН обмислят и възможността за обявяването на специалност „Водоснабдяване и канализация“ за защитена.

Зам.-министърът на земеделието и храните, г-н Иван Капитанов, потвърди острия недостиг на хидроинженери в сектор „Напояване“ и обяви готовността на МЗХ да предостави 10 целеви стипендии за студенти, изучаващи специалност „Хидростроителство“.

В изказванията си представителите на различни ведомства, браншови организации и частни компании споделиха загрижеността си от критично малкия брой дипломиращи се инженери в специалности „Хидростроителство“ и „Водоснабдяване и канализация“ и заявиха готовността си да подкрепят мерки, включително и чрез финансови средства, които да доведат до увеличаване на желаещите да изучават тези две специалности.

Текст и снимки: uacg.bg

Не можете да намерите това, което търсите?

Моля, попълнете контактната форма, за да Ви насочим към подходящия специалист на Енергоексперт.